ناسا تصاویر جدید باور نکردنی از ستاره ها، کهکشان ها و بقایای ابرنواختر را فاش کرد - CNET

NASA/CXC/SAO, NASA/STScI, NASA/JPL-Caltech/SSC, ESO/NAOJ/NRAO, NRAO/AUI/NSF, NASA/CXC/SAO/PSU, and NASA/ESA

توسط SALAMNEWWS در 19 شهریور 1399
archives-200902 NASA/CXC/SAO, NASA/STScI, NASA/JPL-Caltech/SSC, ESO/NAOJ/NRAO, NRAO/AUI/NSF, NASA/CXC/SAO/PSU, and NASA/ESA

رصدخانه اشعه ایکس چاندرا ناسا یک تلسکوپ فوق العاده قدرتمند است که به نام اخترفیزیکدان برنده جایزه نوبل سوبراهمانیان چاندراسکهر نامگذاری شده است. این سابقه ارائه برخی از اکتشافات نجومی باور نکردنی است. اولین تصویر سبک از ابرنواختر باقی مانده کاسیوپیا A را فراهم کرد. در سال ۲۰۰۰ دانش آموزان دبیرستانی از داده های تلسکوپ برای کشف یک ستاره نوترونی در ابرنواختر باقی مانده IC 443 استفاده کردند.

در حال حاضر آن را کمک به تولید برخی از تصاویر خیره کننده از کهکشان ها، ستاره ها، سهل انگاری های سیاره ای و بقایای ابرنواختر.

در معرض خطر بیان آشکار: فضا بسیار وحشی است.

برای روشن شدن، این تصاویر لزوماً نماینده آنچه با چشم انسان دیده می شود نیستند. آنها با استفاده از داده ها کنار هم قرار گرفته اند، نه فقط از چاندرا، بلکه از منابع متعدد دیگر. آنها آنچه را ناسا آن را رویکرد «چند موجه» می نامد، با استفاده از داده ها در سراسر طیف های مختلف متعدد، از امواج رادیویی گرفته تا پرتوهای گاما می گیرد.

بيا همه شون رو پشت سر بذاريم

ام۸۲

m82m82اشعه ایکس: ناسا/CXC؛ نوری: ناسا/STScI

ناسا می گوید ام۸۲ کهکشانی است که «لبه گرا به زمین» است که با گروه بیمار فرانسوی M83 اشتباه گرفته نمی شود.

آبل ۲۷۴۴

abellabellNASA/CXC; نوری: ناسا/STScI

یک تصویر خوشه کهکشانی با استفاده از داده های تلسکوپ های چاندرا و هابل.

ابرنواختر ۱۹۸۷A (SN 1987A)

supanovasupanovaRadio: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), P. Cigan and R. Indebetouw; NRAO/AUI/NSF, B. Saxton; اشعه ایکس: NASA/CXC/SAO/PSU/K. Frank et al.; نوری: ناسا/STScI

احتمالا ً وحشي ترين تصوير از خيلي ها. به گفته ناسا این تصویری از یکی از «درخشان ترین انفجارهای ابرنواختر در قرن ها» است.

اتا کارینای

etaetaNASA/CXC; فرابنفش/نوری: ناسا/STScI؛ تصویر ترکیبی: NASA/ESA/N. Smith (University of Arizona), J. Morese (BoldlyGo Instituts) and A. Pagan

ناسا اتا کارینای را «سیستمی فرار شامل دو ستاره عظیم که از نزدیک به دور یکدیگر می چرخند» توصیف می کند.

کهکشان چرخ دستی

archives-cartwheelarchives-cartwheelاشعه ایکس: ناسا/CXC؛ نوری: ناسا/STScI

هنگامی که فریتز زویکی این کهکشان را در سال ۱۹۴۱ کشف کرد، او گفت که «یکی از پیچیده ترین سازه هایی است که بر اساس پویایی ستاره ای در انتظار توضیح آن است.» قطر آن ۱۵۰٬۰۰۰ سال نوری است.

سهل انگاری هلیکسی

helixhelixاشعه ایکس: ناسا/CXC؛ فرابنفش: NASA/JPL-Caltech/SSC; Optical: NASA/STScI(M. Meixner)/ESA/NRAO(T.A. Rector); مادون قرمز: ناسا/جی پی ال-کالتک/کی سو

به نظر می رسد مانند یک کره چشم غول پیکر است، اما سیحابی هلیوکس در واقع یک ستاره در حال اجرا از سوخت است. ظاهرا این چیزی است که می تواند برای خورشید ما در 5 میلیارد سال اتفاق می افتد.

...

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب