دانشمندان هاروارد ماده ای را اختراع کردند که شکل آن را 'به یاد می آورد' - CNET

هاروارد دانشمندان هاروارد ادعا می کنند که پارچه جدید «پشم مانند» اختراع کرده اند که شکل را تغییر می دهد و اگ

توسط SALAMNEWWS در 17 شهریور 1399
screen-shot-2020-09-07-at-1-21-03-pm.png هاروارد

دانشمندان هاروارد ادعا می کنند که پارچه جدید «پشم مانند» اختراع کرده اند که شکل را تغییر می دهد و اگر کاملا صادق باشم، باز هم سعی می کنم سرم را دور آن بپیچم. اول از همه، چگونه یک پارچه می تواند یک حافظه داشته باشد و دوم، این حتی به چه معناست؟

پستی در وب گاه هاروارد در تلاش برای روشن شدن از مو به عنوان استعاره استفاده می کند. اگر موهایتان را صاف کنید -- و موهایتان در باران خیس شود -- در نهایت به شکل اصلی اش برمی گردد، چه فرفری باشد و چه موجدار و چه هر چیز دیگری.

ظاهرا ً به این دلیل است که موها «حافظه شکل» دارند.

محققان دانشکده مهندسی و علوم کاربردی هاروارد جان ای پاولسون (SEAS) ماده فیبری ایجاد کرده اند که کار بسیار مشابهی انجام می دهد. اميد؟ این ماده جدید می تواند در لباس برای کمک به کاهش ضایعات در صنعت مد استفاده می شود. مثالی که مقاله هاروارد از آن استفاده می کند: یک اندازه همه متناسب با تی شرت است که می تواند به طور خودکار کوچک شود یا گسترش یابد تا با اندازه گیری های خاص یک فرد متناسب باشد. یا در مورد برنج خود اتصالات و یا لباس زیر چگونه است؟

راز کراتین است، پروتئینی که در مو ها و ناخن ها یافت می شود. دانشمندان کراتین را از پشم بازیافتی و سه بعدی مواد را به شکل های خاص چاپ کردند. ویدیو بالا نشان می دهد یک ورق کراتین، سه بعدی چاپ شده به یک ستاره اوریگامی، scrunched تا، و سپس به آب قرار داده شده است. به آرامی دوباره به چیزی شبیه شکل اصلی خود تبدیل می شود.

لوکا کرا، مهندس زیستی در هاروارد و نویسنده روی مقاله می گوید: «این کار مواد را برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی از نساجی تا مهندسی بافت مناسب می کند.»

کیت پارکر، نویسنده ارشد این مقاله می گوید: «با این پروژه نشان داده ایم که نه تنها می توانیم پشم را بازیافت کنیم بلکه می توانیم چیزهایی را از پشم بازیافتی که تا به حال تصور نشده است، بسازیم.» وی تصریح کرد: پیامدهای پایداری منابع طبیعی روشن است. با پروتئین کراتین بازیافتی، ما می توانیم به همان اندازه، یا بیشتر از کاری که تا به امروز با شکننده حیوانات انجام شده است انجام دهیم و با این کار، تأثیر زیست محیطی صنعت نساجی و مد را کاهش دهیم.»

شما می توانید مطالعه کامل را در اینجا بخوانید.tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن