رهبر بلاروس تهدید سرکوب اعتراضات پس از هزاران نفر دستگیر شده

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور خودخواه بلاروس، روز دوشنبه هشدار داد که معترضان مخالف که نتایج رسمی رای گیری را که حکومت 26 ساله اش را تمدید می کند، با سرکوب سختی مواجه خواهند شد و آنها را به عنوان گوسفندی که توسط اربابان خارجی دستکاری شده اند، از خود به کنار می روند.

ده ها نفر مجروح شدند و هزاران ساعت پس از رای گیری روز یکشنبه بازداشت شدند، زمانی که پلیس به طرز وحشیانه ای معترضان جوان را با گاز اشک آور و نارنجک های فلش بنگ درهم شکست. فعالان حقوق می گفتند یک نفر پس از اینکه توسط یک کامیون پلیس اداره می شد – که مقامات آن را رد می کنند، درگذشت.

*ادامه مطلب: تظاهرات، خشونت در میان آرای ریاست جمهوری بلاروس فوران کرد

مقامات انتخابات روز دوشنبه گفتند که لوکاشنکو با بیش از ۸۰ درصد آرا در ششمین دوره در این مقام به دست می اید، در حالی که مبارز مخالف، اسویاتلانا تسایتخانوسکایا ۹/۹ درصد آرا را به دست می آورَد. تشیخانوسکایا نتایج رسمی را به عنوان یک شرم رد کرد و عهد کرد که با آنها اختلاف ایجاد کند و مخالفان در حال برنامه ریزی تظاهرات جدید در پایتخت، مینسک و شهرهای دیگر در روز بعد هستند.

سرکوب وحشیانه پلیس انتقاد های شدیدی را از پایتخت های اروپایی به دنبال داشت و به احتمال زیاد تلاش های لوکاشنکو برای بهبود روابط با غرب را در میان تنش ها با متحد اصلی و حامی مالی خود، روسیه، پیچیده خواهد کرد.

داستان در زیر تبلیغات ادامه دارد

اما لوکاشنکو که حکومت مشت آهنین ۲۶ ساله اش به افزایش ناامیدی در ملت شوروی سابق ۹/۵ میلیونی کمک کرده است، هشدار داد که از استفاده دوباره از زور برای متفرق کردن تظاهرات مخالفان، ادله ای ندارد. او استدلال کرد که معترضان یک شبه پس از زخمی شدن ۲۵ افسر پلیس و تلاش برای به دست گرفتن کنترل ساختمان های رسمی در چند شهر بلاروس، با پاسخ ی به علت یورش به این اقدام روبه رو شدند.

Demonstrators run away from police as they gather to protest against a result of the Belarusian presidential election in Minsk, Belarus, Sunday, Aug. 9, 2020. 
تظاهرکنندگان در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در مینسک بلاروس، یکشنبه، ۹ اوت ۲۰۲۰، از پلیس فرار می کنند. . عکس AP/سرگِی گریت

مدیر مزرعه دولتی 65 ساله سابق با تأکید بر اینکه مخالفان از لهستان و جمهوری چک هدایت می شوند، اضافه کرد که برخی از گروه ها در اوکراین و روسیه نیز می توانست پشت این اعتراضات قرار داشته باشد.

او گفت: «آنها گوسفندان ما را کارگردانی می کنند، که نمی فهمند چه می کنند»

وزارت کشور گفت که ۸۹ نفر در جریان اعتراضات، از جمله ۳۹ مأمور اجرای قانون، زخمی شدند و حدود ۳۰۰۰ نفر بازداشت شدند، از جمله حدود ۱۰۰۰ نفر در مینسک. این اصرار داشت که هیچ در جریان اعتراضات کشته نمی شود و گزارش هایی در مورد یک مرگ و میر را «جعلی مطلق» می نامد.

داستان در زیر تبلیغات ادامه دارد

Tsikhanouskaya، معلم 37 ساله سابق انگلیسی بدون هیچ تجربه سیاسی قبلی، وارد مسابقه پس از شوهرش، وبلاگ نویس مخالف که امیدوار بود برای نامزدی برای ریاست جمهوری، در ماه مه دستگیر شد. او موفق به متحد کردن گروه های اپوزیسیون درهم شکست و جلب ده ها هزار نفر به تظاهرات مبارزاتی خود – بزرگترین تظاهرات مخالفان از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ است.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>