برترین مصالح ضد زلزله

زلزله یکی رویداد های طبیعی است که نمیتوان آن را پیش بینی کرد اما می شود جلوی خسارات آن را رگفت بحث ما در مورد

توسط SALAMNEWWS در 17 خرداد 1400

زلزله یکی رویداد های طبیعی است که نمیتوان آن را پیش بینی کرد اما می شود جلوی خسارات آن را رگفت

بحث ما در مورد مصالح ضد زلزله است و اینکه چگونه ساختمان را مستحکم کنیم

 

دستگاه های کنترل ارتعاش

 

میراگرهای تنظیم شده به تیرها از پیستون و روغن برای جذب شوک زلزله استفاده می کنند.

روش اول شامل قرار دادن میراگرها در هر سطح ساختمان بین ستون و تیر است.برای استفاده از مصالح ضد زلزله باید هر میراگر از سر پیستون در داخل یک سیلندر پر از روغن سیلیکون تشکیل شده است. وقتی زمین لرزه رخ می دهد ، ساختمان انرژی لرزش را به داخل پیستون ها منتقل می کند و به روغن فشار می آورد. انرژی به گرما تبدیل می شود و نیروی ارتعاشات را از بین می برد

قدرت آونگ

 

یک وزنه بزرگ در مقابل حرکت زمین لرزه حرکت می کند تا انرژی را پراکنده کند.

روش دیگر میرایی قدرت آونگ است که در درجه اول در آسمان خراش ها استفاده می شود. مهندسان یک توپ بزرگ را با کابلهای فولادی با سیستم هیدرولیک در بالای ساختمان معلق می کنند. هنگامی که ساختمان نوسان را شروع می کند ، توپ به عنوان یک آونگ عمل می کند و در جهت مخالف حرکت می کند تا جهت را تثبیت کند. مانند میرایی ، این ویژگی ها برای مطابقت و خنثی کردن فرکانس ساختمان در صورت وقوع زلزله تنظیم می شوند.

 

3. ساختمانهای محافظ در برابر ارتعاشات

حلقه های بتونی و پلاستیکی در زیر کانال ساختمان در اطراف موج می زند.

به جای خنثی کردن نیروها ، محققان در حال آزمایش روش هایی هستند که ساختمان ها می توانند انرژی حاصل از زلزله را منحرف کرده و تغییر مسیر دهند. این نوآوری که "روپوش نامرئی لرزه ای" لقب گرفته است ، شامل ایجاد شنل 100 حلقه پلاستیکی و بتونی متحدالمرکز و دفن آن حداقل سه فوت زیر پی ساختمان است.

 

با ورود امواج لرزه ای به حلقه ها ، آنها مجبور می شوند برای حرکت راحت تر به حلقه های بیرونی بروند. در نتیجه ، آنها اساساً از ساختمان خارج می شوند و در صفحات زمین پراکنده می شوند.

 

4. ساختار ساختمان را تقویت کنید

یک ساختمان مقاوم در برابر زلزله شامل دیوارهای برشی ، مهاربندهای متقاطع ، دیافراگم ها و قاب های مقاوم در برابر لحظه برای توزیع مجدد نیروها است.

برای مقاومت در برابر ریزش ، ساختمانها باید نیروهایی را که در طی یک رویداد لرزه ای از طریق آنها عبور می کنند ، توزیع مجدد کنند. دیوارهای برشی ، مهاربندهای متقاطع ، دیافراگم ها و قاب های مقاوم در برابر لحظه برای تقویت ساختمان مرکزی هستند.

 

دیوارهای برشی یک فناوری ساختمانی مفید است که به انتقال نیروهای زلزله کمک می کند. این دیوارها که از پانل ساخته شده اند ، به ساختمان کمک می کنند تا هنگام حرکت شکل خود را حفظ کند. دیواره های برشی اغلب توسط مهاربندهای مورب پشتیبانی می شوند. این تیرهای فولادی توانایی پشتیبانی از فشرده سازی و کشش را دارند که به شما کمک می کند فشار را خنثی کرده و نیروهای را به عقب برانید.

 

دیافراگم ها قسمت اصلی ساختار ساختمان هستند. دیافراگم ها متشکل از طبقات ساختمان ، سقف و عرشه هایی که روی آنها قرار گرفته اند ، به از بین بردن تنش از کف و فشار آوردن به ساختارهای عمودی ساختمان کمک می کنند.

 

قاب های مقاوم در برابر لحظه انعطاف پذیری بیشتری در طراحی ساختمان ایجاد می کنند. این سازه در بین اتصالات ساختمان قرار می گیرد و باعث می شود ستونها و تیرها در حالی که مفاصل سفت و سخت باقی بمانند ، خم شوند. بنابراین ، ساختمان می تواند در برابر نیروهای بزرگتر زلزله مقاومت کند و در عین حال به طراحان آزادی بیشتری در چیدمان عناصر ساختمانی می دهد.